10 предимства на четенето: Защо трябва да четете всеки ден ?
Кога за последен път прочетохте книга или значима статия в списанието? Вашите ежедневни навици за четене са съсредоточени върху туитове, статуси във Facebook или указанията на пакета с овесени ядки?
Ако сте един от безбройните хора, които нямат навика да четат редовно, може би изпускате нещо.
Четенето има много предимства и ето 10 ползи от четенето, които да ви мотивират да започнете да четете.
1. Стимулиране на ума
Проучванията показват, че ако останеш психически стимулиран може да забави прогреса на (или дори може да предотврати) болестта на Алцхаймер и деменция, тъй като поддържането на мозъка активен и ангажиран го предотвратява от загубата на способност.
Подобно на всеки друг мускул в тялото, мозъкът се нуждае от упражнения, за да го поддържат силен и здрав, така че фразата „използвай го или го загуби“ е особено подходяща, когато се отнася до ума. Реденето на пъзели и играене на игри като шах също се оказа полезно при когнитивното стимулиране.
2. Намаляване на стреса
Без значение колко стрес имате в работата си, в личните си отношения или в безброй други проблеми, с които се сблъсквате в ежедневието, всичко това просто се изплъзва, когато се потопите в страхотна история. Добре написаният роман може да ви пренесе в други сфери, докато ангажираща статия ще ви разсее и ще ви задържи в настоящия момент, позволявайки на напрежението да се оттегли и да успеете да се отпуснете.
3. Познания
Всичко, което четете, изпълва главата ви с нови частици информация и никога не се знае кога може да ви е полезно. Колкото повече знания имате, толкова по-добре подготвени сте за справяне с всяко предизвикателство, с което някога ще се сблъскате.
Освен това, ето ви малка тема за размисъл: ако някога се окажете в тежко положение, не забравяйте, че въпреки че може да загубите всичко останало – работата си, имуществото си, парите си, дори здравето си – знанията никога не могат да ви бъдат отнети.
4. Разширяване на речника
Това се отнася за горната тема:
Колкото повече четете, с толкова повече думи се сблъсквате и те неизбежно ще проникнат в ежедневния Ви речник. Да можем да говорим добре и да се изразяваме ясно е от голяма помощ във всяка професия, а знанието, че можем да говорим с висшестоящи с увереност в себе си, може да бъде огромен тласък за самочувствието ни.
Четенето на книги също е от жизненоважно значение за изучаването на нови езици, тъй като чужденците се сблъскват с думи, използвани в контекста, което ще подобри тяхната собствена плавност на говорене и писане.
5. Подобряване на паметта
Когато четете книга, трябва да запомните набор от герои, техния произход, амбиции, история и нюанси, както и различните под-сюжети, които преплитат пътя си във всяка история. Това са много неща за запомняне, но мозъците са невероятно и могат да ги запомнят с относителна лекота.
Достатъчно е удивително, но всеки нов спомен, който създавате, създава нови синапси (мозъчни пътища) и укрепва съществуващите, което спомага за краткосрочното възпроизвеждане на паметта, както и за стабилизиране на настроенията. Колко готино, нали?
6. По-силни умения за аналитично мислене
Прочитали ли сте някога невероятен мистериозен роман и сами да сте го разгадали преди да завършите книгата? Ако е така, успяхте да активирате критичното и аналитично мислене, като вземете под внимание всички предоставени подробности и ги подредите, за да определите „коя не е“.
Същата способност за анализ на детайли също е полезна, когато става въпрос за критикуване на сюжета; определяне дали това е добре написано произведение, дали героите са били правилно разработени, дали сюжетната линия е протичала гладко и т.н.
Ако някога ви се наложи да обсъдите книгата с други хора, ще можете да изложите ясно своите мнения, тъй като сте отделили време да разгледате наистина всички свързани аспекти.
7. Подобрен фокус и концентрация
В нашия луд по интернет свят вниманието се привлича едновременно в милион различни посоки, докато ежедневно изпълняваме много задачи.
За един 5-минутен интервал обикновеният човек ще разпредели времето си между работа по дадена задача, проверка на имейл, чат с няколко души (чрез gchat, skype и т.н.), следене на Twitter, наблюдение на смартфона си, и взаимодействие с колеги. Подобно поведение води до повишаване на нивата на стрес и намалява производителността ни.
Когато четете книга, цялото ви внимание е съсредоточено върху историята – останалият свят просто отпада и можете да се потопите във всеки фин детайл, който поглъщате.
Опитайте да четете 15-20 минути преди работа (т.е. на сутрешното пътуване, ако пътувате с обществен транспорт) и ще бъдете изненадани колко по-фокусирани сте, след като стигнете до офиса.
8. По-добри умения за писане
Това върви ръка за ръка с обогатяването на вашия речник:
Вниманието ни върху добре написани произведения има забележим ефект върху собственото ни писане, тъй като спазването на ритъма, плавността и стиловете на писане на други автори неизменно ще повлияе на собствената ни работа.
По същия начин, по който музикантите влияят един на друг и художниците използват техники, установени от предишни майстори, така и писателите се учат как да създават проза, като четат произведенията на други.
9. Спокойствие
В допълнение към релаксацията, която съпътства четенето на добра книга, възможно е темата, за която четете, да доведе до огромен вътрешен мир и спокойствие.
Четенето на духовни текстове може да понижи кръвното налягане и да предизвика огромно чувство на спокойствие, докато четенето на книги за самопомощ е доказано, че помага на хората, страдащи от определени разстройства на настроението и леки психични заболявания.
10. Безплатно забавление
Въпреки че много от нас обичат да купуват книги, за да можем да ги подчертаваме или оставяме коментари и дори да сгъваме страници за бъдеща справка, те могат да бъдат доста скъпи.
За нискобюджетни развлечения можете да посетите местната библиотека и да се насладите на славата на безбройните томове, налични там безплатно. Библиотеките имат книги по всяка тема, които можете да си представите, и тъй като те въртят запасите си и постоянно получават нови книги, никога няма да останете без материали за четене.
Ако случайно живеете в район, който няма местна библиотека, или ако сте с увредена мобилност и не можете лесно да стигнете до такава, повечето библиотеки разполагат с книгите си във формат PDF или ePub, за да можете да ги четете на вашия електронен четец, iPad или на екрана на вашия компютър.
Ако пък обичате мириса и допира на една истинска стара класическа книга, може да проверите какво предлага АнтикГраф в каталога си на достъпни цени.
Има жанрове за четене за всеки грамотен човек на планетата и дали вашите вкусове се крият в класическата литература, поезия, модни списания, биографии, религиозни текстове, книги за младежи, ръководства за самопомощ, любовни романи, има за всекиго по нещо, за да задоволи любопитството и въображението ви.
Отдалечете се от компютъра си за малко, отворете книга и преизпълнете душата си с вдъхновение за малко.
*Оригинален текст C.Winter